EuroMedis na BIEGU DLA SERCA

badania kardiologiczne szczecin
badania dla sportowców

Centrum Medyczne EuroMedis zaangażowało się aktywnie w propagowanie diagnostyki związanej z chorobami serca oraz układu krążenia.
W ostatnią sobotę marca odbył się w Karkonoszach I Bieg Dla Serca, wspierany przez EuroMedis, w którym udział wzięli także nasi biegacze.
Trasa do pokonania była o długości około 21,5 kilometra, z 900 metrami przewyższeń, prowadziła z Karpacza do Kowar.

Historia jednego z pomysłodawców biegu jest przestrogą, ale i szansą na zwiększenie zainteresowania biegaczy profilaktyką zdrowotną.
O tym, że bieganie jest zdrowe, staramy się przekonywać przyjaciół, rodzinę i samych siebie. Jak z każdym aspektem życia i aktywności, umiarkowane dawki są z reguły korzystne dla naszego samopoczucia i formy psychofizycznej. Jak wielu z nas wpada jednak w biegowe pułapki i pęd do jak najszybszej realizacji coraz ambitniejszych celów? Ilu z nas wychodzi z założenia, że nie ma potrzeby kontrolować swojego stanu zdrowia – skoro biegamy?

Jakub Nakielski, jeden z pomysłodawców wiosennej edycji I Biegu Dla Serca, wspomina, że w jego wypadku do tragedii brakowało niewiele.
– Jestem osobą bardzo aktywną, mam za sobą lata uprawiania narciarstwa alpejskiego, pracuję jako instruktor. Uprawiałem sport od najmłodszych lat. Zacząłem intensywnie trenować, na 3-4 lata wciągnęły mnie biegi ultra. Zawody wychodziły mi bardzo dobrze. Z perspektywy czasu wiem, że biegałem zbyt dużo i za intensywnie. Nie chcę powiedzieć, że biegi ultra nie są dla ludzi, ale trzeba uważać, przygotowywać się z głową – wspomina organizator zawodów. – Moja narzeczona, która specjalizuje się w chirurgii, zupełnie przypadkowo przyłożyła mi kiedyś głowę do piersi i powiedziała, że mój rytm serca jest niepokojący. Niedługo potem dowiedziałem się, że znajduję się w grupie ryzyka chorób serca. Po przejściu szczegółowych badań: echo serca, hormony i założeniu holtera okazało się, że mam zaburzenie rytmu, migotanie przedsionków i częstoskurcze. Wszystko skończyło się dobrze. Impreza w Karkonoszach ma przypomnieć, że bieganiu powinny towarzyszyć działania profilaktyczne, dzięki którym mamy szansę zapobiec rozwojowi wielu chorób na ich początkowym etapie, a nawet uratować życie. Z drugiej strony zmusza do refleksji, że w pogoni za życiówkami nie można lekceważyć sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez nasz, zdawałoby się świetnie funkcjonujący, organizm.

badania dla sportowców
badania dla sportowców
badania dla sportowców
badania dla sportowców

kwiecień, 2019

PRZEJDŹ DO POZOSTAŁYCH INFORMACJI
Wczytywanie...