PORADNIA ENDOKRYNOLOGICZNA

Nasza Poradnia Endokrynologiczna zajmuje się zaburzeniami oraz leczeniem nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu hormonalnego. Diagnostyką i leczeniem: zaburzeń wzrastania u dzieci i młodzieży, przedwczesnego i opóźnionego dojrzewania płciowego, wrodzonych zaburzeń rozwoju narządów płciowych, chorób nadnerczy, tarczycy oraz oceną stanu hormonalnego u dzieci i młodzieży po leczeniu neurochirurgicznym i/lub leczeniu onkologicznym.

Realizacją leczenia hormonalnego u pacjentów zakwalifikowanych do terapeutycznych programów lekowych, dotyczących przedwczesnego dojrzewania płciowego, niedoczynności przysadki, zespołu Turnera i zespołu Pradera-Williego.

Diagnostyką oraz leczeniem wrodzonego przerostu nadnerczy. (rozpoznawanie i leczenie zaburzeń funkcji gruczołów dokrewnych, wydzielających hormony). W ramach Poradni jest dokonywana diagnostyka i leczenie schorzeń tarczycy, przysadki, nadnerczy, otyłości i zaburzeń lipidowych.

Lekarz endokrynolog zajmuje się zarówno diagnozą, jak i prowadzeniem leczenia zaburzeń endokrynologicznych

Podczas konsultacji endokrynologicznej lekarz zbierze od rodzica oraz dziecka wszystkie informacje dotyczące dolegliwości, kolejno może zważyć pacjenta i zmierzyć, zbadać stetoskopem oraz zmierzyć ciśnienie. Lekarz w razie potrzeby przepiszę odpowiednie leki, zleci badania kontrolne i zaproponuje termin wizyty kontrolnej.

Na wizytę rodzic powinien przynieść:

  • książeczkę zdrowia dziecka,
  • wypisy ze szpitala,
  • badania obrazowe dziecka,
  • badania laboratoryjne,
  • spis przyjmowanych leków przez dziecko.

Pacjent z niskim/wysokim wzrostem, pacjent z nadwagą lub otyłością:

Dane o wzroście i masie ciała dziecka (pomiary obecne i z lat poprzednich). Na pierwszej wizycie konieczne jest posiadanie danych o dotychczasowym wzroście i masie ciała dziecka (książeczka zdrowia dziecka z uzupełnionymi danymi z bilansów zdrowia, kopia karty zdrowia ucznia z pomiarami wzrostu itp.). Wskazana jest obecność obojga rodziców w celu pomiaru ich wzrostu w poradni. Przydatne mogą być informacje na temat wzrostu babć i dziadków pacjenta, dlatego prosimy o przygotowanie tych informacji.
W razie konsultacji po badaniach poza IPCZD prosimy o przygotowanie do wglądu: kart informacyjnych, wyników badań, zdjęcia rtg nadgarstka (wiek kostny).

Pacjent z chorobą tarczycy:

wynik badania TSH z rejonu, USG tarczycy (brak możliwości wykonania tego badania w IPCZD).
Jeśli pacjent jest leczony hormonami tarczycy (tabletki podaje się zawsze rano), w dniu wizyty nie należy przyjmować leku.

Pacjent na kolejnej wizycie:

W zależności od zaleceń z pierwszej wizyty. Pacjent leczony hormonami tarczycy – w dniu wizyty nie należy przyjmować leku (Euthyrox / Letrox / Eferox).

Jeśli dziecko nie posiada aktualnych wyników badań, EuroMedis można wykonać potrzebne badania krwi a także USG tarczycy, które lekarz wykonuje także na wizycie.

Badanie USG jest bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.

W ramach PORADNI ENDOKRYNOLOGICZNEJ przyjmują lekarze:

  • dr n. med. Iwona Ostrowska

dr n. med. Iwona Ostrowska

specjalista endokrynolog dziecięcy

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Jest absolwentką Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie (1998r).

Od 2000r. pracuje w Klinice Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii, Chorób Metabolicznych i Kardiologii Wieku Rozwojowego PUM w SPSK 1 w Szczecinie. W 2006r. uzyskała tytuł specjalisty w zakresie pediatrii, a w 2011r. obroniła pracę doktorską. Specjalizację z endokrynologii ukończyła w 2014 roku, natomiast w 2016r. uzyskałam tytuł specjalisty w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej.

Poszerza swoje umiejętności uczestnicząc w kursach z ultrasonografii tarczycy. Poza pracą w oddziale prowadzi także zajęcia dydaktyczne ze studentami, zarówno polsko- jak i anglojęzycznymi, IV roku wydziału lekarskiego PUM. Brała udział w międzynarodowych szkołach ESPE (European Society for Paediatric Endocrinology), które miały miejsce na Węgrzech i w Holandii.

Uczestniczy w krajowych i zagranicznych zjazdach endokrynologicznych oraz konferencjach naukowych. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Endokrynologii Dziecięcej. Zajmuję się pacjentami z różnorodnymi schorzeniami endokrynologicznymi wieku rozwojowego oraz pacjentami z otyłością.

ZAREJESTRUJ WIZYTĘ ONLINE

Grafik przyjęć:

PON WT ŚR CZW PT
dr n. med. Iwona Ostrowska 09:00 – 19:20

Podane godziny przyjęć są orientacyjne i mogą ulec zmianie.

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY
Wczytywanie...