INFORMACJE OGÓLNE

DIAGNOZOWANIE ZABURZEŃ PAMIĘCI

Coraz częstsze zapominanie, roztargnienie, nerwowość, problemy z orientacją czy zaburzenia koncentracji uwagi, mogą być pierwszymi objawami poważnych chorób powodujących zaburzenia pamięci i zdolności intelektualnych. Mało osób wie że, zaburzenia te można leczyć i znacznie zahamować ich postęp, a nawet nie dopuścić do ich rozwoju. Istnieją specjalistyczne testy i badania skonstruowane w celu wykrywania i oceny stopnia zaawansowania zaburzeń pamięci nawet w bardzo wczesnym okresie choroby.

Jeżeli zaobserwowaliście Państwo u swoich bliskich narastające problemy z pamięcią lub sami coraz częściej zapominacie o ważnych sprawach, niepokoją Was nasilające się roztargnienie i problemy z koncentracją – NIE ZWLEKAJCIE. Im szybciej zaburzenia pamięci zostaną wykryte tym większa jest szansa na ich efektywne leczenie, spowolnienie lub nawet zatrzymanie procesu chorobowego.

WIĘCEJ INFORMACJI
ćwiczenia pamięci

ĆWICZENIA INDYWIDUALNE

ćwiczenia terapeutyczne

Jako eksperci z dziedziny neurologii wiemy jak ważną rolę odgrywa rehabilitacja neuropsychologiczna u osób:

  • z deficytami funkcji poznawczych w przebiegu różnych chorób neurologicznych,
  • po urazach mózgu i zabiegach chirurgicznych, powodujących dysfunkcje czy uszkodzenia mózgu.

Aby dać szansę na polepszenie stanu chorych osób przygotowaliśmy indywidualne ćwiczenia polegające na treningu usprawniającym słabiej funkcjonujące obszary oraz wzmacniającym zachowane zdolności.

WIĘCEJ INFORMACJI

ĆWICZENIA GRUPOWE

Dla każdego człowieka bardzo ważny jest kontakt z inną, podobną sobie osobą.

W naszym Ośrodku Terapii Zaburzeń Pamięci chcieliśmy wykorzystać siłę wspólnej rehabilitacji. W ślad za tym przygotowaliśmy ćwiczenia prowadzone w grupach, gdzie  program zajęć dostosowany jest do poziomu zaburzeń pamięci i ukierunkowany na 5 głównych sfer poznawczych: pamięć, koncentrację uwagi, funkcje językowe, funkcje wzrokowo przestrzenne oraz myślenie abstrakcyjne.

Z ćwiczeń mogą korzystać zarówno cierpiące na problemy z pamięcią oraz zdrowe osoby.

WIĘCEJ INFORMACJI
ćwiczenia terapeutyczne

WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE DLA BLISKICH OSÓB CHORYCH NA ALZHEIMERA

wsparcie dla opiekunów osób chorych

Choroba Alzheimera ma wpływa na całe otoczenie chorego. W tym trudnym czasie ważne jest, by opiekun miał‚ świadomość tego, że może liczyć na profesjonalne wsparcie.

Jeśli bowiem nie zadba o własną kondycję psychiczną i fizyczną, z czasem coraz trudniej będzie mu zajmować się osobą chorą. Opiekunowie osób cierpiących na choroby otępienne sami są w grupie ryzyka wielu chorób somatycznych i psychicznych, ponieważ są narażeni na długotrwały stres.

W naszej placówce pragniemy tworzyć oparcie dla tych, którzy na co dzień borykają się z chorobą bliskiej osoby. Przygotowaliśmy specjalną ofertę pomocy psychologicznej dla bliskich osób z chorobą Alzheimera.

WIĘCEJ INFORMACJI

ZESZYT ĆWICZEŃ PAMIĘCI

Ćwiczenia umysłowe zwiększają ilość połączeń pomiędzy komórkami mózgowymi. W ten sposób poprawiają sprawność ich funkcjonowania – szybkość myślenia, zdolność zapamiętywania i przypominania informacji.

Zeszyty ćwiczeń umysłowych, przygotowane zostały przez Stowarzyszenie Cogito oraz zespół Ośrodka Terapii Zaburzeń Pamięci Centrum Medycznego Euromedis składający się z lekarzy, psychologów i terapeutów. Są efektem wieloletnich doświadczeń w pracy zarówno ze zdrowymi seniorami chcącymi utrzymać dobrą kondycję pamięci jak i osobami cierpiącymi na różnego rodzaju jej zaburzenia.

Trenując mózg ćwiczysz pamięć, ćwicząc pamięć trenujesz mózg!

„Ćwiczenia USPRAWNIAJĄCE PAMIĘĆ” – już do nabycia w EuroMedis – informacja w Rejestracji.

WIĘCEJ INFORMACJI
ćwiczenia pamięci

STOWARZYSZENIE COGITO

alzheimer szczecin

Ośrodek Terapii Zaburzeń Pamięci w Centrum Medycznym EuroMedis od lat współpracuje ze Stowarzyszeniem na Rzecz Propagowania i Rozwoju Wiedzy o Zaburzeniach Pamięci i Chorobach Otępiennych Cogito. Stowarzyszenie funkcjonuje od 2008 roku. Powstało w odpowiedzi na społeczne zapotrzebowanie.
Jego Prezesem jest dr hab. n. med Andrzej Potemkowski, prof. US.
Celem statutowym stowarzyszenia jest podnoszenie świadomości społecznej w zakresie chorób wieku podeszłego oraz organizacja różnorodnych form pomocy dla osób starszych i ich rodzin.
Stowarzyszenie zajmuje się również edukacją osób opiekujących się chorymi oraz kształceniem personelu medycznego. Cogito działa zarówno na arenie ogólnopolskiej jak i międzynarodowej, jest organizatorem i współorganizatorem ogólnopolskich konferencji i seminariów dotyczących chorób wieku podeszłego z udziałem wybitnych przedstawicieli środowisk medycznych.

WIĘCEJ INFORMACJI

SPECJALIŚCI OŚRODKA ZABURZEŃ PAMIĘCI

  • mgr Magdalena Pasiowiec

  • mgr Anna Iwińska

  • mgr Paulina Oleczek

  • mgr Justyna Rek

  • rater

    dr n. med. Jerzy Kolenda

mgr Magdalena Pasiowiec

psycholog

Jest absolwentką psychologii (o specjalności klinicznej) oraz studiów podyplomowych w zakresie przygotowania pedagogicznego na Uniwersytecie Szczecińskim, ukończyła także certyfikowane szkolenie z zakresu Treningu Umiejętności Społecznych (TUS).

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, obecnie w trakcie całościowego certyfikowanego szkolenia z zakresu psychoterapii poznawczo-behawioralnej w akredytowanej szkole psychoterapeutycznej. Ukończyła również roczne studium interwencji kryzysowej w podejściu poznawczo-behawioralnym oraz humanistycznym w Instytucie Terapii Poznawczo-Behawioralnej we Wrocławiu.

W Centrum Medycznym Euromedis prowadzi konsultacje psychologiczne dla osób zmagających się z różnego rodzaju trudnościami, doświadczającym kryzysu czy potrzebującym zmiany. Udziela pomocy psychologicznej w zakresie różnorodnych problemów związanych między innymi ze stresem, lękiem, niskim poczuciem własnej wartości, obniżonym nastrojem i spadkiem motywacji. Do każdej osoby stara się podchodzić indywidualnie, a metody pracy dostosowywać do jej możliwości i potrzeb.

Na co dzień współpracuje także ze Specjalistyczno-Opiekuńczą Placówką Wsparcia Dziennego, prowadząc zajęcia indywidualne oraz grupowe z dziećmi i młodzieżą. Udzielam także konsultacji dla rodziców i wychowawców oraz współpracuję z Fundacją, działającą na rzecz osób z niepełnosprawnościami, prowadząc indywidualne konsultacje psychologiczne.

Doświadczenie zawodowe zdobywała odbywając liczne staże w placówkach oświatowych oraz klinicznych, m. in. na oddziale ogólnopsychiatrycznym i w ośrodku uzależnień. Swoje umiejętności rozwijała pełniąc funkcję trenera i koordynatora szkoleń w ogólnopolskim projekcie wspierającym szkoły i placówki oświatowe w zakresie interwencji kryzysowej, a także pracując jako biegły psycholog w Sądzie Metropolitalnym. Współpracowała również z przedszkolem i żłobkiem, czuwając nad prawidłowym rozwojem najmłodszych.

Jako specjalista, pragnący nieustannie poszerzać swoją wiedzę i podnosić umiejętności, pozostaje na drodze rozwoju, biorąc udział w licznych kursach, szkoleniach i konferencjach.

 

ZAREJESTRUJ WIZYTĘ ONLINE

mgr Anna Iwińska

psycholog

Ukończyła studia magisterskie o specjalności klinicznej na Uniwersytecie Szczecińskim oraz studia podyplomowe “Seksuologia Kliniczna – Opiniowanie, Edukacja, Terapia” w Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu.

Doświadczenie psychologiczne zdobywała odbywając praktyki na III Oddziale Ogólnopsychiatrycznym w SPS ZOZ Zdroje w Szczecinie, gdzie zajmowała się prowadzeniem zajęć grupowych, udzielaniem wsparcia psychologicznego i diagnozą neuropsychologiczną. Swoje umiejętności zawodowe rozwijała biorąc udział w projekcie “Pomoc w Pandemii”, podczas którego udzielała wsparcia młodzieży w podczas pandemii.

Prowadzi konsultacje psychologiczne z dorosłymi, którzy odczuwają cierpienie z powodu depresji, lęku, przewlekłego stresu, lub innych zaburzeń nastroju. Towarzyszy w procesie radzenia sobie z ciężką sytuacją w życiu, wspomagam osoby, które poszukują nowych sposobów radzenia sobie trudnościami. Prowadzi także konsultacje psychoseksuologiczne, jest edukatorką seksualną, celem jej pracy z pacjentem lub parą jest rozpoznanie problemu, poszukiwanie rozwiązania go i/lub poprawa jakości życia seksualnego. Swoją pracę regularnie poddaje superwizjom.

W Centrum Medycznym EuroMedis prowadzi także diagnozę neuropsychologiczną oraz indywidualne zajęcia neurorehabilitacyjne mające na celu wspomaganie pamięci i innych funkcji poznawczych pacjenta. Wsparcia psychologicznego udziela także opiekunom osób z chorobami otępiennymi.

 

ZAREJESTRUJ WIZYTĘ ONLINE

mgr Paulina Oleczek

psycholog

Absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego.

Ukończyła jednocześnie dwa kierunki w trybie stacjonarnym, jakimi są: Psychologia (specjalność kliniczna) oraz Prawo.

Od dwóch lat jest uczestnikiem Psychodynamicznego Studium Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży w Krakowskim Centrum Psychoterapii. Obecnie jest na drugim roku, który jest równoznaczny z pierwszym rokiem Szkoły Psychoterapii w nurcie Psychodynamicznym. Niedawno ukończyła szkolenie bazowe, które uprawnia do prowadzenia mediacji sądowych.

Planuje realizację dodatkowych przedsięwzięć o tematyce rodzinnej oraz cywilnej.

W Centrum Medycznym EuroMedis udziela konsultacji psychologicznych osobom dorosłym. Zajmuje się problematyką kryzysów, lęków oraz innych trudności napotykanych na drodze życia. Wykonuje badania przesiewowe oraz neuropsychologiczne. Można ją również spotkać w badaniach klinicznych, gdzie jest odpowiedzialna za szereg czynności obejmujących testy psychologiczne.

Poddawanie się regularnym superwizjom jest dla niej ważne, dlatego też korzysta ze spotkań szkoleniowych oraz grupowych.

W jej pracy najważniejsze jest  poczucie bezpieczeństwa pacjenta oraz nawiązanie relacji opartej na zrozumieniu.

ZAREJESTRUJ WIZYTĘ ONLINE

mgr Justyna Rek

psycholog

Jest absolwentką Psychologii (specjalność kliniczna) na Uniwersytecie Szczecińskim. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie przygotowania pedagogicznego w Instytucie Studiów Podyplomowych w Warszawie.

Doświadczenie zdobywała podczas praktyk na Dziennym Oddziale Psychiatrycznym dla Dorosłych w Świnoujściu, gdzie prowadziła zajęcia grupowe, mające na celu wsparcie uczestników. Jest członkiem Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej. Aktualnie jest w trakcie kursu podstawowego w zakresie psychoterapii systemowej.

Swoje umiejętności poszerza uczestnicząc w dodatkowych szkoleniach.

Pełni obowiązki psychologa szkolnego w szkole ponadpodstawowej, gdzie udziela wsparcia psychologicznego zarówno uczniom jak i ich rodzicom.

W Centrum Medycznym EuroMedis prowadzi konsultacje psychologiczne dla dorosłych oraz młodzieży od 13 roku życia, którzy zmagają się z obniżeniem nastroju, lękiem, niskim poczuciem własnej wartości. Oferuje wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych oraz pomoc w wypracowaniu nowych metod radzenia sobie z trudnościami. W pracy jest nastawiona przede wszystkim na wysłuchanie i zrozumienie potrzeb pacjenta. Swoją pracę poddaje regularnej superwizji.
Wykonuje badania przesiewowe oraz badania neuropsychologiczne mające na celu określenie nasilenia trudności w funkcjonowaniu pamięci oraz pozostałych procesów poznawczych.

W ramach działania Ośrodka Terapii Zaburzeń Pamięci prowadzi indywidualne oraz grupowe ćwiczenia neurorehabilitacyjne, które pomagają w usprawnianiu funkcjonowania poznawczego pacjentów oraz dają okazję do rozwijania umiejętności społecznych.

 

ZAREJESTRUJ WIZYTĘ ONLINE

rater

dr n. med. Jerzy Kolenda

fizjoterapeuta

Dr n. med. Jerzy Kolenda: fizjoterapeuta.

Absolwent Instytutu Kultury Fizycznej Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Stopień doktora nauk medycznych uzyskał na Wydziale Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Prowadzi własną praktykę fizjoterapeutyczną oraz pełni funkcję Dyrektora Ośrodka Terapii Zaburzeń Pamięci w Szczecinie.

Koordynator badań klinicznych oraz rater w Ośrodku Badań Klinicznych EuroMedis Sp. z o.o.

Współzałożyciel oraz wiceprezes Stowarzyszenia Na Rzecz Propagowania i Rozwoju Wiedzy o Zaburzeniach Pamięci i Chorobach Otępiennych „Cogito”.

Nauczyciel akademicki Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Szczecinie na kierunku fizjoterapia (przedmiot: Fizjologia człowieka z elementami fizjologii wysiłku). Absolwent licznych specjalistycznych kursów fizjoterapeutycznych. Członek Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Manualnej.

CO NOWEGO W OŚRODKU ZABURZEŃ PAMIĘCI?

NAJNOWSZE ARTYKUŁY O ZDROWIU

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

NAJNOWSZE FILMY O ZDROWIU

WEBINAR: Choroba Alzheimera w pytaniach i odpowiedziach cz. II – dr n. med. Marcin Ratajczak, specjalista neurolog

WIĘCEJ FILMÓW

BIEŻĄCE INFORMACJE

WIĘCEJ INFORMACJI
Wczytywanie...