Relacja z drugim człowiekiem – radość czy kłopot?

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

terapia par szczecin

W życiu wielu z nas przychodzi moment, w którym czujemy się w pewien sposób niekomfortowo. Stajemy w obliczu lęku o przyszłość, dręczy nas poczucie winy, żal związany z przeszłością lub znaleźliśmy się w sytuacji, w której każde wyjście wiąże się z trudną do zaakceptowania stratą. Zdarza się, że zaczynamy źle się czuć sami ze sobą lub relacje z innymi nie dają nam satysfakcji. Często właśnie w kontakcie z druga osobą tworzymy oczekiwania dotyczące naszego życia, dostrzegamy własne niezaspokojone potrzeby lub po prostu odkrywany nowe obszary własnej osoby.

Właściwie każdy człowiek podczas swojego życia funkcjonuje w pewnych relacjach. Początkowo, jako dzieci, wychowujemy się najczęściej w domach rodzinnych. To tutaj poznajemy podstawowe reguły rządzące światem. Towarzyszą nam przede wszystkim rodzice, którzy w idealnej sytuacji stanowią bezpieczną bazę, otaczając nas opieką i wspierając w nabywaniu nowych umiejętności, które będziemy wykorzystywać w przyszłości. Obecność matki i ojca na początku naszego życia to także tworzenie pierwszych więzi emocjonalnych, które mogą mieć wpływ na wchodzenie w relacje z innymi ludźmi w przyszłości.

W miarę wzrastania i dojrzewania tworzymy kolejne relacje i wchodzimy w nowe role życiowe. Stajemy się przyjaciółmi, znajomymi, pracownikami, partnerami, małżonkami, rodzicami.  Można powiedzieć, że każda z tych ról to nowe doświadczenie życiowe, które wraz z innymi czynnikami sprawia, że jesteśmy kim jesteśmy.

Często to właśnie trudności w relacjach z innymi ludźmi skłaniają nas do poszukiwania pomocy. Kiedy znajdziemy się w sytuacji konieczności opiekowania się starszymi i często schorowanymi rodzicami mogą powrócić do nas wspomnienia z czasów kiedy to my byliśmy pod ich opieką, a nie zawsze wszystko układało się poprawnie. Ponadto taka sytuacja wymaga przeorganizowania życia i przekierowania uwagi na osoby potrzebujące pomocy.

Pomoc psychologiczna może okazać się nieoceniona kiedy gromadzi się w nas napięcie i czujemy, że znaleźliśmy się w sytuacji bez wyjścia. Spotkania z psychologiem mogą pomóc w poukładaniu sobie nagromadzonych spraw i znalezieniu najlepszego rozwiązania. Niejednokrotnie jest to też po prostu przestrzeń, która daje możliwość rozładowania napięcia i przyjrzenia się swoim sprawom, bez obawy o bycie ocenianym.

Dla wielu dorosłych najważniejsze życiowe role to bycie partnerem i rodzicem. W obu tych relacjach mogą pojawić się takie trudności, z którymi ciężko jest poradzić sobie samemu. Dodatkowo różne elementy systemu rodzinnego wpływają na siebie wzajemnie i trudno jest rozpoznać jakie jest źródło naszych trudności.

Satysfakcja z życia  w okresie dorosłości w dużej mierze zależy od udanej relacji partnerskiej. Z drugiej strony można powiedzieć, że stworzenie udanej relacji partnerskiej zależy od tego czy potrafimy czerpać satysfakcję z życia. Jak by nie spojrzeć na tę sytuację niejednokrotnie trudności z jakimi się borykamy ujawniają się właśnie w relacji z tą najbliższą osobą. Trudności te możemy nazywać w różnoraki sposób. Czasami nie potrafimy się porozumieć w podstawowych kwestiach, mamy poczucie, że partner jest mniej zaangażowany od nas, czujemy się obciążeni obowiązkami i odpowiedzialnością za sprawy codziennego życia.

Kiedy dochodzi do sytuacji, w której przestajemy czerpać radość z bycia z drugą osobą, szukamy pomocy. Do psychologa zgłasza się jedno z partnerów lub oboje. Często gabinet psychologa jest pierwszym miejscem, gdzie mają szansę usłyszeć perspektywę drugiej osoby lub podzielić się swoją. Dla niektórych jest to bezpieczne miejsce, które daje możliwość na skorzystanie z pomocy osoby będącej poza tą relacją, która wyraża postawę neutralności.

W innym przypadku partnerzy przychodzą do gabinetu psychologa w roli rodziców, mających trudności w radzeniu sobie z zachowaniem swojego dziecka. Czasami zdarza się, że ich wzajemna relacja ma związek z tym jakie zachowania obserwują u swoich dzieci. Kiedy indziej dzieci mają takie okresy w swoim życiu, które mogą być doświadczane przez całą rodzinę jako burzliwe. Rolą psychologa jest uczestniczenie wraz z rodziną w rozpoznawaniu przyczyn niepokojących sytuacji oraz wspieranie w szukaniu najbardziej korzystnych rozwiązań.

poradnia psychologiczna

W życiu wielu z nas przychodzi takie moment, w którym czujemy się w pewien sposób niekomfortowo. Nie chodzi jednak o to, aby takie momenty zupełnie wyeliminować. Po pierwsze wydaje się to niemożliwe, a po drugie trochę nieludzkie. Naszym celem może stać się jednak rozumienie mechanizmów, które wpływają na nasze zachowanie, emocje, uczucia oraz rozwijanie  takiego sposobu myślenia i działania, który będzie nam towarzyszyć w życiu, jako nasz sprzymierzeńca.

mgr Agata Zapała – psycholog

psycholog
PRZEJDŹ DO POZOSTAŁYCH ARTYKUŁÓW
Wczytywanie...