O BADANIACH DIAGNOSTYCZNYCH
PUNKT POBRAŃ
W Diagnostyce EuroMedis oferujemy szeroki wybór badań laboratoryjnych, dostępnych również bez skierowania od lekarza.
Stosowanie w pełni zautomatyzowanego sprzętu oraz systemu zamkniętego do pobierania krwi, gwarantuje bezpieczeństwo zabiegów laboratoryjnych i analiz medycznych. Wykwalifikowany personel zapewnia wysoką jakość wykonanych badań, a komputerowy system zabezpiecza sprawną i kompleksową obsługę.
BADANIA USG
Badanie USG polega na zastosowaniu ultradźwięków do badania i obrazowania tkanek. Ultrasonografia jest nieinwazyjną, atraumatyczną metodą diagnostyki obrazowej, pozwalającą na uzyskanie obrazu przekroju badanych narządów.
W naszej placówce wykonywane jest USG: jamy brzusznej, tarczycy, Echo serca (USG serca), węzłów chłonnych, ślinianek, naczyniowe metodą Dopplera, jąder, przezciemiączkowe, tkanki powierzchownej.
BADANIA EEG
Elektroencefalografia (elektroencefalogram, EEG) to badanie, którego celem jest ocena bioelektrycznej czynności mózgu, a co za tym idzie – stanu czynnościowego ośrodkowego układu nerwowego. Elektroencefalogram jest pomocny w diagnostyce wielu chorób układu nerwowego, zwłaszcza padaczki. Dzięki EEG można określić także rodzaj śpiączki i ocenić stan zdrowia chorych z guzami mózgu.
Badanie EEG jest rejestruje czynnościowe prądy mózgu człowieka. Pomaga ono zlokalizować proces chorobowy w konkretnym obszarze mózgu.
BADANIA EKG
Elektrokardiografia (EKG) to metoda badania pracy serca za pomocą elektrokardiografu – specjalnego aparatu, który rejestruje prądy czynnościowe mięśnia sercowego.
Każdy skurcz serca wiąże się z wytwarzaniem przez nie prądu elektrycznego. Powstają one samoistnie – z określoną częstotliwością decydującą o pracy serca.
Elektrokardiogram wykonuje się w przypadku wystąpienia objawów, takich jak: ból w klatce piersiowej, kołatania serca, omdlenia, utraty przytomności, zasłabnięcia, zawroty głowy itp., nadciśnienie tętnicze. Elektrokardiografia jest wskazana także u osób: z rozrusznikiem serca, ponieważ pozwala monitorować jego funkcjonowanie, którzy przyjmują leki antyarytmiczne (aby ocenić skutki ich stosowania), z rozpoznaną arytmią.
W naszej placówce wykonywane jest badanie przesiewowe EKG z oceną ryzyka nagiej śmierci sercowej za pomocą BTL CARDIOPOINT SDS.
BADANIE HOLTERA
Badanie holterowskie wykonuje się w celu rejestracji czynności serca przez całą dobę, co pozwala kardiologowi na postawienie precyzyjnej diagnozy lub zlecenie odpowiedniego leczenia.
Wśród najczęstszych wskazań do badania Holtera wymienia się: zaburzenia rytmu serca, arytmia serca, wykluczenie lub potwierdzenie tzw. bloku serca, choroba niedokrwienna serca, konieczność sprawdzenia sprawności stymulatora serca, potwierdzenie lub wykluczenie przyczyn kardiologicznych w przypadkach omdleń, utraty przytomności i zawrotów głowy.
BADANIA EMG
Elektromiografia jest rodzajem badania elektrofizjologicznego, w trakcie którego oceniane są funkcje mięśni oraz nerwów. EMG wykorzystuje się do diagnozowania chorób układu nerwowego oraz mięśniowego, a także ich leczenia.
Wskazaniami do badania EMG są symptomy świadczące o nieprawidłowym funkcjonowaniu mięśni lub nerwów. Przykładem mogą być pacjenci cierpiący na spastyczność (nadmiernie napinanie mięśni) spowodowaną niedotlenieniem mózgu, udarem, operacją kręgosłupa, zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa czy urazami nerwów, a także splotów nerwowych. Osoby, które miały kontuzję, również mogą dostać skierowanie na EMG, by na przykład sprawdzić stopień uszkodzenia układu nerwowo-mięśniowego.
PERYMETRIA STATYCZNA
Perymetria polega na badaniu pola widzenia pacjenta, wykonywana jest przy podejrzeniu chorób siatkówki oraz nerwu wzrokowego.
Pacjent podczas badania siedzi przy aparacie (polomierzu) i przy pomocy ręcznego przycisku sygnalizuje moment pojawienia się w jego polu widzenia świetlnego punktu – w przypadku perymetrii statycznej punkt ten pojawia się i znika. Każde oko badane jest oddzielnie.
PRÓBA WYSIŁKOWA
Próba wysiłkowa to inaczej badanie elektrokardiograficzne w czasie kontrolowanego wysiłku fizycznego.
Badanie wykonywane jest na bieżni bądź na rowerze stacjonarnym, w zależności od zaleceń lekarza oraz preferencji pacjenta, z ciągłą rejestracją EKG za pomocą elektrod przymocowanych do klatki piersiowej pacjenta. Bezpośredniej obserwacji podlega zapis EKG oraz ciśnienie tętnicze.
ERGOSPIROMETRIA
W naszej placówce wykonujemy badanie sprawności organizmu z pomocą PRÓBY VO2MAX.
Próba VO2MAX dostarcza obszernych informacji odnośnie przystosowania ciała do wysiłku fizycznego. Uzyskane dane mogą posłużyć lekarzowi do określenia poziomu aerobowej sprawności oraz do porównania z normami ustalonymi dla poszczególnych dyscyplin sportowych.
VO2MAX określa poziom aerobowej sprawności pacjenta. Im wyższa jego wartość, tym większa sprawność pacjenta.
CO NOWEGO W ZAKRESIE BADAŃ DIAGNOSTYCZNYCH?
NAJNOWSZE ARTYKUŁY O ZDROWIU
USG tarczycy – czy warto wykonywać?
Tarczyca to gruczoł zlokalizowany w przedniej przestrzeni szyi. Ten niewielki narząd zbudowany z dwóch płatów połączonych cieśnią pełni niezwykle ważną [...]
BIEŻĄCE INFORMACJE
Bezpłatne konsultacje lekarskie dla osób z polineuropatią cukrzycową lub neuropatią półpaśćcową
Uszkodzenie układu nerwowego paradoksalnie może powodować utratę pewnych funkcji ale także być przyczyną zwiększonej wrażliwość na ból, a także samoistnie [...]