BADANIA EEG

Elektroencefalografia (elektroencefalogram, EEG) to badanie, którego celem jest ocena bioelektrycznej czynności mózgu, a co za tym idzie – stanu czynnościowego ośrodkowego układu nerwowego. Elektroencefalogram jest pomocny w diagnostyce wielu chorób układu nerwowego, zwłaszcza padaczki. Dzięki EEG można określić także rodzaj śpiączki i ocenić stan zdrowia chorych z guzami mózgu.

Badanie EEG jest rejestruje czynnościowe prądy mózgu człowieka. Pomaga ono zlokalizować proces chorobowy w konkretnym obszarze mózgu.  Pacjent podczas badanie posiada czepek z elektrodami na głowie.

 

Jak przygotować się do badania EEG:

Przed badaniem należy umyć włosy. Nie należy stosować lakierów do włosów, żeli i kremów do układania fryzur. Pacjent powinien przyjść wypoczęty i wyspany. Przed badaniem nie należy pić napojów alkoholowych lub zawierających kofeinę (mocna kawa, herbata, Coca-Cola). Pacjent powinien spożyć lekki posiłek, by nie dopuścić do spadków cukru. Badanie trwa pół godziny.

W przypadku pacjentów nieletnich, wymagania względem badania się różnią. Dzieci mogą mieć wykonywane badanie w śnie lub w stanie spoczynku. Długość badania się w związku z tym wydłuża – 1,5 godziny w śnie, 1 godzinę w czuwaniu. Ważne jest, by pacjent przed badaniem był śpiący.

badanie EEG szczecin
ZAREJESTRUJ WIZYTĘ ONLINE
WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY
Wczytywanie...