BADANIA EKG

Elektrokardiografia (EKG) to metoda badania pracy serca za pomocą elektrokardiografu – specjalnego aparatu, który rejestruje prądy czynnościowe mięśnia sercowego.

Każdy skurcz serca wiąże się z wytwarzaniem przez nie prądu elektrycznego. Powstają one samoistnie – z określoną częstotliwością decydującą o pracy serca.

Elektrokardiogram wykonuje się w przypadku wystąpienia objawów, takich jak: ból w klatce piersiowej, kołatania serca, omdlenia, utraty przytomności, zasłabnięcia, zawroty głowy itp., nadciśnienie tętnicze. Elektrokardiografia jest wskazana także u osób: z rozrusznikiem serca, ponieważ pozwala monitorować jego funkcjonowanie, którzy przyjmują leki antyarytmiczne (aby ocenić skutki ich stosowania), z rozpoznaną arytmią.

Jak przygotować się do badania EKG:

W dzień badania należy (co najmniej godzinę przed) zrezygnować z kawy i palenia papierosów (przyśpieszają rytm serca i podnoszą ciśnienie). Najlepiej zjeść mały, lekki posiłek, aby przepełniony żołądek nie zwiększał ciśnienia w jamie brzusznej. Ponadto dzień przed badaniem i w dniu jego wykonania należy unikać alkoholu i wysiłku fizycznego.

EKG szczecin

Pacjent kładzie się na leżance na wznak. Jego skóra zostaje odtłuszczona alkoholem lub benzyną w miejscu przyłożenia elektrod (można też stosować żel do EKG), aby zmniejszyć opór elektryczny między skórą a elektrodami. Następnie pielęgniarka mocuje na skórze klatki piersiowej 6 elektrod o metalowych zakończeniach za pomocą gumowych pasków lub specjalnych “przyssawek”. Z kolei na każdej kończynie są mocowane elektrody, które wyglądem przypominają duże spinacze. Dzięki elektrodom elektrokardiograf odbiera sygnały ze skóry, które następnie wzmacniane i zapisywane przez aparat na papierze w postaci tzw. krzywej EKG. Jest to odzwierciedlenie miejsc oraz czasu zjawisk elektrycznych zachodzących w sercu w momencie wykonywania badania.

ergospirometria szczecin

W naszej placówce wykonywane jest badanie przesiewowe EKG z oceną ryzyka nagiej śmierci sercowej za pomocą BTL CARDIOPOINT SDS.

Nagła śmierć sercowa (SCD – Sudden Cardiac Death) jest spodowana nagłym zgonem zdrowej osoby z powodu zatrzymania czynności serca. Serce przestaje pompować krew. człowiek traci przytomność w ciągu kilku sekund,  nie oddycha, a jego tętno nie jest wyczuwalne. Jeśli rytm serca nie zostanie prawidłowo przywrócony, w ciągu kilku minut nastąpi uszkodzenie mózgu, a tym samym doprowadzi to do śmierci.

Niestety, SCD nie omija nawet  zdrowych młodych ludzi. Każdego roku tysiące osób na świecie umiera z powodu ukrytych zaburzeń serca. Te zaburzenia, wraz z wielokrotnym przeciążeniem organizmu podczas treningu sportowego, zapaleniem mięśnia sercowego lub w połączeniu z niektórymi lekami lub środkami psychoaktywnymi, mogą powodować SCD.

W 80 procentach przypadków zgonów nie odnotowano żadnych wcześniejszych sygnałów ostrzegawczych. Z tego powodu należy wykonać badanie EKG z analizą ryzyka nagłej śmierci sercowej  BTL  CardioPoint”‘  SDS. W oparciu o ten wynik lekarz może wykluczyć występowanie chorób serca lub zalecić dodatkowe testy. Takie badanie EKG jest obowiązkowe w niektórych krajach.

Zaleca się przeprowadzenie badania każdej osobie, której trening trwają ponad 2,5godziny tygodniowo i krewnym ofiar SCD

Badanie przesiewowe EKG z oceną ryzyka nagiej śmierci sercowej jest powszechnie zalecane przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) oraz Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (AHA). Jest to również wymagane przez Międzynarodową Federację Piłki Nożnej (FIFA). Unię Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) oraz inne ważne stowarzyszenia sportowe.

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY
Wczytywanie...