Aktualność
Akcja Jesień Seniora - bezpłatne badania pamięci dla osób starszych

JESIEŃ SENIORA”

Akcja „JESIEŃ SENIORA” jest skierowana do osób powyżej 60 roku życia. Jej celem jest przeprowadzenie bezpłatnych przesiewowych badań pamięci u jak największej liczby mieszkańców Szczecina i okolic. Jak co roku akcja prowadzona jest przez Stowarzyszenie na rzecz Propagowania i Rozwoju Wiedzy o Zaburzeniach Pamięci i Chorobach Otępiennych „Cogito". W roku bieżącym do akcji włączyła się firma Mylan, której udział jako Patrona Głównego umożliwi przebadanie aż 1500 osób starszych. Patronat medialny objął Kurier Szczeciński i Polskie Radio Szczecin.

Działania rozpoczęte we wrześniu są częścią obchodów Światowego Dnia Choroby Alzheimera, który upłynął pod hasłem „Demencja: czy możemy zmniejszyć ryzyko? 1. Dbaj o serce. 2. Bądź aktywny fizycznie. 3. Przestrzegaj zdrowej diety. 4. Ćwicz swój umysł. 5. Miej aktywne życie towarzyskie.” W tym roku akcja została przedłużona na kolejne jesienne miesiące w związku obchodami Dnia Seniora na poziomie globalnym i lokalnym: 1 października obchodzony był jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 października świętować będziemy jako Europejski Dzień Seniora, a 20 listopada jako Ogólnopolski Dzień Seniora. W chwili obecnej na świecie jest około 600 milionów osób powyżej 60 roku życia, liczba ta wzrośnie ponad trzykrotnie w roku 2050.

Osoby starsze pełnią bardzo ważną rolę w rodzinie i społeczeństwie – są wychowawcami młodszych pokoleń, filarami wielu rodzin, niejednokrotnie pomimo zaawansowanego wieku pracują zawodowo. Sprawność fizyczna i umysłowa stanowi podstawę zdrowego funkcjonowania każdego człowieka. Zaburzenia pamięci rozwijające się przez wiele lat podstępnie i niezauważenie stanowią ważne wyzwanie dla służby zdrowia. Szacuje się, że choroba Alzheimera dotyka 300.000 osób w Polsce. Powoduje, że co 10 senior jest chory, choć wielu o tym nie wie.

Akcja koordynowana jest przez wolontariuszy ze stowarzyszenia „Cogito". Badania pamięci prowadzone są przez psychologów i neurologów Centrum Medycznego Euromedis w Szczecinie i obejmują testy neuropsychologiczne (MMSE, DemTect, Test Zegara). Po przeprowadzeniu badania wydawana jest pacjentowi karta konsultacyjna z zaleceniami dotyczącymi dalszego postępowania i konieczności wykonania badań dodatkowych.

Testy odbywają się codziennie przy ulicy Powstańców Wielkopolskich 33a w Szczecinie w godzinach od 8:00 do 19:00. Termin uzgadniany jest po uprzednim zarejestrowaniu pacjenta pod numerem 91 818 21 41 lub 502 033 820

Organizator akcji - Stowarzyszenie Cogito 
 
Patron Główny - Mylan
Patroni medialni - Kurier Szczeciński  i Polskie Radio Szczecin 
Patroni 
Centrum Medyczne Euromedis i Ośrodek Terapii Zaburzeń Pamięci