REGULAMIN UDOSTEPNIANIA DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ
REGULAMIN UDOSTĘPNIANIA DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ
OBOWIĄZUJĄCY W CENTRUM MEDYCZNYM EUROMEDIS SP. Z O.O.
Niniejszym regulamin udostępniania dokumentacji medycznej stanowi zbiór zasad regulujących postępowanie związane z udostępnianiem przez EuroMedis sp. z o.o. dokumentacji medycznej. Regulamin sporządzony został na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa w szczególności na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 listopada 2008r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
- Pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych.
- Niżej określone zasady udostępniania dokumentacji medycznej dotyczą również wyników badań diagnostycznych.
- Dane zawarte w dokumentacji medycznej podlegają ochronie określonej w obowiązujących przepisach prawa.
- Dokumentacja medyczna pacjenta zawiera następujące dane:
1) oznaczenie pacjenta, pozwalające na ustalenie jego tożsamości:
a) nazwisko i imię (imiona),
b) datę urodzenia,
c) oznaczenie płci,
d) adres miejsca zamieszkania,
e) numer PESEL, jeżeli został nadany, w przypadku noworodka – numer PESEL matki, a w przypadku osób, które nie mają nadanego numeru PESEL – rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość,
f) w przypadku gdy pacjentem jest osoba małoletnia, całkowicie ubezwłasnowolniona lub niezdolna do świadomego wyrażenia zgody – nazwisko i imię (imiona) przedstawiciela ustawowego oraz adres jego miejsca zamieszkania;
2) oznaczenie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych ze wskazaniem komórki organizacyjnej, w której udzielono świadczeń zdrowotnych;
3) opis stanu zdrowia pacjenta lub udzielonych mu świadczeń zdrowotnych;
4) datę sporządzenia. - EuroMedis sp. z o.o. udostępnia dokumentację medyczną następującym osobom:
a) pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta,
b) po śmierci pacjenta, osobie upoważnionej przez pacjenta za życia lub osobie, która w chwili zgonu pacjenta była jego przedstawicielem ustawowym,
c) innym podmiotom, organom i instytucjom wskazanym w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta bądź innych aktach normatywnych, na zasadach i w sytuacjach tam przewidzianych.,
d) dokumentacja medyczna po śmierci pacjenta jest udostępniana także osobie bliskiej, chyba że udostępnieniu sprzeciwi się inna osoba bliska lub sprzeciwił się temu pacjent za życia. - Dokumentacja medyczna jest udostępniana:
a) za okazaniem dowodu tożsamości,
b) rodzicowi małoletniego pacjenta, za okazaniem dowodu tożsamości,
c) innemu niż rodzic opiekunowi małoletniego pacjenta, za okazaniem orzeczenia sądu,
d) osobie upoważnionej, za okazaniem upoważnienia i dowodu tożsamości.
e) w uzasadnionych sytuacjach za okazaniem innych dokumentów, wykazujących że osoba żądająca posiada takie uprawnienie, - Upoważnienie do udostępnienia dokumentacji medycznej wymaga formy pisemnej. Upoważnienie może być przez pacjenta udzielone w każdym czasie i w każdym czasie odwołane, poprzez złożenie stosownego oświadczenia wobec EuroMedis sp. z o.o.
- W przypadku wydawania dokumentacji po śmierci pacjenta osobie bliskiej należy złożyć pisemne oświadczenie o braku sprzeciwu osoby bliskiej do udzielania informacji i wydawania dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta.
- Dokumentacja medyczna jest udostępniana:
a) do wglądu;
b) przez sporządzenie jej wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku;
c) przez wydanie oryginału za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, na żądanie organów władzy publicznej albo sądów powszechnych, a także w przypadku gdy zwłoka w wydaniu dokumentacji mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta;
d) za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej;
e) na informatycznym nośniku danych. - Zdjęcia rentgenowskie wykonane na kliszy, przechowywane przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych, są udostępniane za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu.
- W celu uzyskania wyciągu, odpisu bądź kopii dokumentacji medycznej należy w rejestracji EuroMedis, w godzinach pracy Centrum Medycznego, złożyć pisemny wniosek o udostępnienie dokumentacji. Dokumentacja wydawana jest również w rejestracji. Wnioski o udostępnienie dokumentacji poprzez sporządzenie wyciągu, odpisu bądź kopii realizowane są w ciągu 7 dni.
- Pierwsze udostępnienie dokumentacji medycznej pacjenta jest nieodpłatne. Kolejne wnioski o udostępnienie w tym samym zakresie są już płatne zgodnie z poniższym cennikiem wg podstawy prawnej Art. 28 Ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 849).:
a) za 1 i każdą następną stronę wyciągu lub odpisu -11,99 zł
b) za 1 i każdą następną stronę kopii – 0,42 zł,
c) za sporządzenie wyciągu, odpisu lub kopii na elektronicznym nośniku – 2,40 zł. - W trosce o zdrowie pacjentów jak również w celu zapewnienia prawidłowego leczenia bądź dalszej diagnostyki zalecane jest aby udostępnienie / odbiór wyników zleconych badań następował w czasie wizyty u specjalisty, zlecającego badania.
- W przypadku wydawania wyników wydawane są pacjentowi:
a) Wyniki badań laboratoryjnych
1. W przypadku wyników badań laboratoryjnych pacjent (bez względu czy wykonuje badania w ramach NFZ czy komercyjnie) dostaje kod do systemu ALABU po pobraniu materiału w celu uzyskania wyników badań laboratoryjnych. Kod jest przekazywany przez pielęgniarkę, zlecającą dane badanie do ALABU.
2. Po otrzymaniu wyników zalecana jest wizyta u lekarza zlecającego dane badanie w celu dalszej diagnostyki i interpretacji wyników badań. Pacjent może po wykonaniu badań zarejestrować się od razu na wizytę u danego lekarza w celu omówienia wyników badań i otrzyma je bezpośrednio od lekarza na wizycie
b) Wyniki badań EKG, EEG oraz USG
1. W przypadku badań EEG i USG, wyniki badań są przekazywane przez lekarza lub technika wraz z opisem do pracownika Rejestracji, który przekazuje wyniki badania pacjentowi za okazaniem stosownego dokumentu tożsamości bądź upoważnienia.
2. Pacjent po otrzymaniu wyników umawia się z lekarzem zlecającym na wizytę w celu dalszej diagnostyki. Jeśli dany specjalista przyjmuje w Centrum Medycznym EuroMedis wyniki badań laboratoryjnych może wydać lekarz na wizycie zarejestrowanej na dany termin w dniu wykonywania badań.
c) Wyniki badań ginekologicznych
1. W przypadku zlecania wykonania badań ginekologicznych, każdorazowo lekarz ginekolog zapoznaje się z wynikiem zlecanych badań i podpisane przekazuje do pracownika Rejestracji w celu wydania Pacjentowi.
2. W sytuacji gdy wyniki badań odbiegają od normy, pacjent jest informowany o konieczności umówienia się niezwłocznie na wizytę lub teleporadę do lekarza zlecającego badanie.
15. Niniejszy regulamin obowiązuje od dnia 1 maja 2022 r.
Zarząd EuroMedis Sp. z.o.o.