PRÓBA WYSIŁKOWA

Próba wysiłkowa to inaczej badanie elektrokardiograficzne w czasie kontrolowanego wysiłku fizycznego, którego cel stanowi analiza pracy serca podczas wysiłku fizycznego.

Badanie wykonywane jest na bieżni bądź na rowerze stacjonarnym, w zależności od zaleceń lekarza oraz preferencji pacjenta, z ciągłą rejestracją EKG za pomocą elektrod przymocowanych do klatki piersiowej pacjenta. Bezpośredniej obserwacji podlega zapis EKG oraz ciśnienie tętnicze.

Na ciele pacjenta zostają umieszczone specjalne elektrody, które łączą się z urządzeniem rejestrującym.
Stopniowo zwiększa się obciążenie aktywności – w przypadku bieżni modyfikując prędkość i kąt nachylenia taśmy – aż do chwili osiągnięcia maksymalnej przewidywalnej częstotliwości pracy serca bądź zaistnienia sytuacji zagrożeniu zdrowia (nadmierny wzrostu lub spadek ciśnienia krwi, ból i duszności świadczące o niedokrwienia). Lekarz monitoruje także normalizowanie pracy mięśnia sercowego, a cała procedura trwa od kilku do kilkunastu minut.

Jak przygotować się do badania:

Przed próbą wysiłkową:

  • należy powstrzymać się  od spożywania posiłków (szczególnie ciężkich, które mogą powodować sztuczne zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej) oraz od palenia tytoniu,
  • na 12 godzin przed badaniem nie należy wykonywać intensywniejszych wysiłków fizycznych,
  • stawić się około 15-20 minut przed umówioną godziną, aby móc odpocząć,
  • należy przyjmowane na stałe leki: przyjąć lub odstawić (w zależności od wcześniejszej decyzji kardiologa kierującego na próbę wysiłkową),
  • nie wolno wykonywać żadnych intensywnych ćwiczeń.

Po zakończeniu próby:

  • nie korzystać z gorącego prysznica przez co najmniej godzinę po zakończeniu próby,
  • można jeść i pić.

Na próbę wysiłkową należy zabrać wygodne buty (najlepiej sportowe) do maszerowania i/lub biegu, spodenki sportowe/dresowe lub leginsy oraz bluzkę z krótkim rękawem.

ergospirometria szczecin
WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY
Wczytywanie...