PUNKT POBRAŃ

W Diagnostyce EuroMedis oferujemy szeroki wybór badań laboratoryjnych, dostępnych również bez skierowania od lekarza.

Stosowanie w pełni zautomatyzowanego sprzętu oraz systemu zamkniętego do pobierania krwi, gwarantuje bezpieczeństwo zabiegów laboratoryjnych i analiz medycznych. Wykwalifikowany personel zapewnia wysoką jakość wykonanych badań, a komputerowy system zabezpiecza sprawną i kompleksową obsługę.

Jak przygotować się do pobrania krwi?
Na pobranie najlepiej przyjść na czczo, po przespanej nocy. Rano przed badaniem należy wypić szklankę wody. Wskazane jest unikanie wysiłku fizycznego przez ok. 12 godzin przed pobraniem. Chwilę przed badaniem należy odpocząć – najlepiej usiąść na kilka minut. Jeżeli są zażywane leki na stałe, wskazana jest konsultacja z lekarzem, czy nie będą one wpływać na wyniki badań i czy istnieje możliwość ich zażycia po badaniu. Ograniczenie spożywania używek jak np. kawa jest niezbędne do 3 dni przed pobraniem.
Pobranie nie jest wskazane w okresie miesiączki, po spożyciu alkoholu oraz po intensywnym wysiłku fizycznym. Nie należy wykonywać badania w okresie głodówki czy obfitych posiłków.

pobór krwi szczecin

Kilka wskazówek co do wybranych badań laboratoryjnych:

  1. Badanie cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL, cholesterolu LDL i trójglicerydów (LIPIDOGRAM): Zalecane jest, aby w okresie 1-2 tygodni poprzedzających badanie stosować normalną – zrównoważoną dietę i nie stosować głodówek. Na 2-3 dni przed badaniem należy wstrzymać się od spożycia alkoholu. W dniu poprzedzającym badanie ostatni posiłek (lekkostrawna kolacja) powinien być przyjęty około godziny 18:00. W dniu badania Pacjent powinien być na czczo. Krew pobiera się rano między godziną 7:00 a 9:00.
  2. ACTH, Kortyzol: Pacjent powinien być na czczo. Ze względu na dobowy rytm wydzielania hormonu krew należy pobrać rano, o godzinie 8:00 lub wg wskazań lekarza
  1. PROLAKTYNA – test stymulacji Metoklopramidem: Krew pobiera się na czczo, w godzinach rannych, najlepiej po godzinie od momentu obudzenia się. Przed wykonaniem badania nie należy masować piersi i podejmować współżycia. Podczas trwania testu pacjent powinien wstrzymać się od przyjmowania posiłków i napojów oraz unikać wysiłku fizycznego. Po pierwszym pobraniu krwi pacjent otrzymuje 1 tabletkę (10 mg) metoklopramidu, którą należy popić wodą. Krew pobiera się po 60 i 120 minutach od momentu podania leku/lub wg wskazań lekarza.
  2. Kliners Kreatyniny: W dniu poprzedzającym pobranie krwi należy przeprowadzić dobową zbiórkę moczu. W dniu badania krwi należy przynieść 50 ml moczu ze zmierzonej objętości dobowej zbiórki. Krew pobrać rano, między godziną 7:00, a 9:00, Pacjent powinien być na czczo. W przypadku niemowląt i małych dzieci dopuszczalne jest podanie lekkiego śniadania, nie wpływa ono istotnie na większość podstawowych badań laboratoryjnych.

Jak przygotować się do badania ogólnego moczu?

Przed badaniem nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie, jednakże na wiarygodność uzyskanych wyników z analizy moczu w głównej mierze wpływa sama technika pobrania moczu . Dlatego ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad:

  • Mocz najlepiej oddać rano, zaraz po obudzeniu się. Należy starannie umyć okolicę narządów płciowych wodą z mydłem i osuszyć ją czystym ręcznikiem. Nie wolno stosować żadnych środków odkażających (wody utlenionej, spirytusu, itp.) gdyż mogą doprowadzić do zafałszowania wyników. Nie wystarczy pobieżne przemycie skóry okolicy genitalnej, lecz dokładne umycie żołędzi pod napletkiem u mężczyzn czy warg sromowych od wewnątrz u kobiet.
  • Porcję moczu należy pobrać z tzw. środkowego strumienia. Oznacza to, że pobieramy próbkę po wcześniejszym oddaniu niewielkiej ilości moczu do sedesu.
  • Mocz oddaje się do specjalnego pojemnika, który można bez problemu kupić w każdej aptece. Następnie pojemnik należy podpisać własnym imieniem i nazwiskiem, aktualną datą, godziną pobrania oraz podać swoją datę urodzenia.
  • Kobiety miesiączkujące nie powinny oddawać moczu. Bezpiecznym okresem są 3 dni przed i 3 dni po miesiączce. Wówczas istnieje pewność, że próbka moczu nie została zafałszowana krwią menstruacyjną.

Niezmiernie ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad prawidłowej zbiórki moczu dla uzyskania prawidłowego wyniku badania. Wynik może zafałszować: zanieczyszczony detergentem pojemnik, obecność glukozy w pojemniku ( np. w słoiku po miodzie), obecność składników mineralnych na ściankach pojemnika, w przypadku jego wygotowania, zanieczyszczenie wydzieliną z pochwy – bakterie, śluz, nabłonki

WRÓĆ DO POPRZEDNIEJ STRONY
Wczytywanie...