PORADNIA FIZJOTERAPEUTYCZNA
W Naszej Poradni Fizjoterapii Dziecięcej zajmujemy się intensywną rehabilitacją dzieci. Naszym nadrzędnym celem jest polepszenie jakości życia pacjentów z zakresu sprawności ruchowej, jak i zadbanie o ich rozwój psychiczny. Efekty są najszybsze u dzieci, u których nie zauważono jeszcze zastępczych wzorców ruchowych. Trudniej jest zniwelować zaistniałe kompensacyjne odruchy, dlatego wskazane jest jak najszybsze zbadanie, zdiagnozowanie dziecka i w przypadku, gdy jest taka konieczność – niezwłoczna terapia.
Co powinno niepokoić rodziców w zachowaniu dziecka:
- problemy z karmieniem (niepokój, prężenie się, odginanie w trakcie karmienia)
- stałe patrzenie w jedną stronę, niechęć do patrzenia w drugą oraz do obrotu głowy w drugą stronę
- stałe ułożenie ciała w jednej pozycji (stałe pochylenie głowy w jedną stronę, wygięcie tułowia w literkę C)
- odginanie się do tyłu
- niechęć do leżenia na brzuchu
- bardzo wysokie unoszenie głowy w pozycji na brzuchu u noworodka
- mocne zaciskanie piąstek, szczególnie po 4 tygodniu życia
- „przewracanie się” z pozycji na brzuchu (przed skończeniem 6 miesiąca życia).
Pierwsza wizyta – jak przebiega i jak się do niej przygotować?
Na pierwszej wizycie fizjoterapeuta dziecięcy dokonuje oceny rozwoju psychomotorycznego dziecka, wybranych odruchów oraz reakcji ułożeniowych.
Przeprowadza także z rodzicami szczegółowy wywiad dotyczący m.in. przebiegu ciąży, porodu, zachowania dziecka w domu, karmienia, snu.
Jeśli wcześniej odbywały się konsultacje u innych specjalistów (neurolog, neurologopeda, logopeda) ważne jest, by posiadać dokumentację z tych wizyt.
Aby dziecko mogło się nam zaprezentować z jak najlepszej strony warto zadbać o to, by przed wizytą było najedzone oraz wyspane.
Na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz badania fizjoterapeuta określa, co „przeszkadza” dziecku w osiąganiu kolejnych etapów rozwoju oraz jaki będzie cel prowadzonej terapii. Już na pierwszym spotkaniu rodzice otrzymają zalecenia dotyczące pracy w domu z dzieckiem oraz wsparcia jego rozwoju, by cały proces terapeutyczny był jak najbardziej efektywny.
Wykorzystywane metody i materiały przez naszych fizjoterapeutów:
- Kinesiology Taping
- Kinezjologia rozwojowa wg Vojty u niemowląt, dzieci i młodzieży z zaburzeniami ruchowymi
- Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp u dzieci na podstawach neurofizjologicznych
- Terapia manualna u dzieci
- Terapia czaszkowo- krzyżowa, 7 modułów
- Elastyczny terapeutyczny taping w pediatrii
- Rescue KIDS.
Terapia metodą Vijty
Terapia metodą Vojty jest jedną z głównych metod stosowanych w neurorehabilitacji. Metoda ta polega na torowaniu odruchów, a tym samym dąży do odbudowania utraconych bądź zaburzonych wskutek choroby wzorców ruchowych. Podczas stymulacji dziecko układa się w indywidualnie dobrane pozycje oraz naciska się wybrane punkty na ciele tzw. strefy stymulacji. W trakcie wyzwalania obserwuje się odpowiedź ze strony mięśni tułowia i kończyn w postaci skoordynowanych ruchów.
Może być stosowana zarówno, jako jedyna forma terapii jak również, jako baza dla pozostałych metod praktycznie we wszystkich zaburzeniach funkcji ruchowych. Najczęściej rehabilitację tę metodą stosuje się u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, w niedowładach obwodowych kończyn, po operacjach ortopedycznych, u dzieci z wadami postawy oraz w wielu innych przypadkach. Aby terapia była skuteczna powinna być prowadzona kilka razy dziennie, dlatego istotną rolę w procesie usprawniania odgrywają tutaj rodzice, którzy ćwiczą w domu z dzieckiem.
Trójpłaszczyznowa terapia manualna stóp u dzieci na podstawach neurofizjologicznych
Terapia ta stanowi podstawę do wczesnego diagnozowania i wczesnego leczenia nieprawidłowego ustawienia stopy (stopa przywiedzeniowa, serpentynowa, suszkowata, końsko-szpotawa, piętowa i płasko-koślawa) za pomocą specjalnych chwytów mobilizujących i rozciągających oraz bandażowania funkcjonalnego.
Terapia manualna u dzieci
Terapia manualna to proces leczenia układu ruchu jak i organów wewnętrznych podczas którego terapeuta wykonuje różnego rodzaju techniki, chwyty, uciski w celu: zmniejszenia dolegliwości bólowych pacjenta jak i zoptymalizowania pracy organów wewnętrznych w bardzo szerokim spektrum chorób.
Terapia czaszkowo- krzyżowa, 7 modułów
Terapia czaszkowo-krzyżowa dla noworodków, a często też techniki osteopatyczne, to działania manualne na niemowlakach, ale też na nieco starszych dzieciach, których zadaniem jest rozluźnienie tkanek nadmiernie napiętych lub też pozmienianych w trakcie przejścia przez kanał rodny czy też w czasie porodu przez cesarskie cięcie. Nie ma znaczenia, jaką drogą potoczył się poród – każdy z tych mechanizmów może w inny sposób zmieniać fizjologię dziecka.
Na wizytę proszę zabrać:
- książeczkę zdrowia dziecka,
- karty informacyjne z pobytów w szpitalu,
- wyniki badań obrazowych (jeśli są),
- aktualne wyniki badań laboratoryjnych,
- posiadaną dokumentację medyczną,
- spis wszystkich zażywanych leków.
W ramach PORADNI FIZJOTERAPEUTYCZNEJ przyjmują fizjoterapeuci:
Grafik przyjęć:
PON | WT | ŚR | CZW | PT | |
Mgr Monika Jankowska | – | – | 09:00 – 12:00 | – | – |
Podane godziny przyjęć są orientacyjne i mogą ulec zmianie.