Pytania i odpowiedzi związane z często występującą dolegliwością, jaką jest migrena

migrena

Co to jest migrena?

Migrena charakteryzuje się jednostronnym, pulsującym bólem głowy. Czesto występuje rodzinnie (u ok. 70% chorych), dotyczy ok. 10% populacji i dwa razy częściej występuje u kobiet. Zwykle zaczyna się już w młodości. Wyróżnia się dwie formy – migrenę z aurą i migrenę bez aury.

Co to jest aura?

Aura to objawy przepowiadające – takie jak różne zjawiska wzrokowe (mroczki, błyski, figury geometryczne, ubytki w polu widzenia), czuciowe (drętwienie, mrowienie) lub ruchowe (niedowłady). Poprzedzają one wystąpienie charakterystycznego bólu głowy. W przypadku migreny bez aury ból głowy ma podobne cechy, nie występują natomiast objawy zwiastunowe.

Czym się charakteryzuje migrenowy ból głowy?

Jest to zazwyczaj ból pulsujący, jednostronny, nasilany przez jasne światło, łagodzony przez sen, ciszę, ciemność i spokój, z towarzyszącymi nudnościami, a nawet wymiotami. Ból jest nawracający, trwa od 4-72h i rzadko występuje częściej niż dwa razy w tygodniu.

Co to jest migrena bez bólu głowy?

Jedynym objawem napadu takiej migreny są objawy aury, nie występuje tu następczy ból głowy.

Jakie mogą być rodzaje migreny z aurą?

  • Podstawna – w której występują zaburzenia widzenia, równowagi, zaburzenia mowy, zawroty głowy, zaburzenia czucia i siły mięśniowej kończyn; może nawet dochodzić do utraty przytomności; częściej dotyczy młodych kobiet.
  • Hemiplegiczna – aura występuje tu pod postacią porażenia połowiczego; często występuje rodzinie. Z porażeniem nerwów gałkoruchowych – objawia się zaburzeniami widzenia pod postacią dwojenia.
  • Siatkówkowa – ból głowy jest poprzedzony jednostronną, odwracalną utratą wzroku.

Jak powstają migrenowe bóle głowy?

Mechanizm powstawania migreny jest złożony, mają w nim swój udział zarówno procesy naczyniowe, jak i neuronalne.

Jakie są czynniki wywołujące migrenę?

Głównie są to składniki diety takie jak alkohol, czekolada, sery, owoce cytrusowe. Poza tym swoja rolę mają też wahania hormonalne, zwłaszcza poziomu estrogenów – występujące przed menstruacją czy podczas przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Nie bez znaczenia jest też tryb życia – stres, zmęczenie fizyczne, niedobory snu, nieregularne spożywanie posiłków, ćwiczenia, palenie papierosów.

Co należy brać pod uwagę przy podejrzeniu migreny?

Migrenę trzeba różnować z innymi zaburzeniami napadowymi, z zaburzeniami niedokrwiennymi, naczyniowymi oraz wynikającymi z zaburzeń metabolicznych, takich jak hipoglikemia.

Jak żyć z migreną?

Istotne jest zidentyfikowanie czynników predysponujących do wystąpienia napadów, a następnie ich unikanie. W leczeniu farmakologicznym stosuje się leki zarówno profilaktycznie (w przypadku częstych i silnych napadów), jak i doraźnie, w przypadku ataku migreny.

lek. Patrycja Sendorek, specjalista neurolog

neurolog szczecin
PRZEJDŹ DO POZOSTAŁYCH ARTYKUŁÓW
Wczytywanie...