Jak bezpiecznie przetrwać wakacje?

poradnia pediatryczna

Okres wakacyjny dla wielu rodziców to okres stresogennych sytuacji związanych z bezpieczeństwem ich dzieci na łonie natury. Dzieci większość czasu spędzają na świeżym powietrzu, skacząc, biegając, jeżdżąc na rowerach, hulajnogach, wrotkach oraz grając w różne, sportowe zabawy. Przebywają dużo na świeżym powietrzu w otoczeniu różnych roślin, zwierząt i owadów, co ma dobre i złe strony. Niestety żadne z rodziców nie może w takiej sytuacji rozłożyć parasola ochronnego i uchronić swoje dziecko od zadrapań, ukąszeń, czy poparzeń. W tej sytuacji jedyne co rodzice mogą zrobić to uzbroić się w wiedzę i narzędzia wspomagające ich w tych trudnych wakacyjnych sytuacjach.

W co każdy rodzic powinien się zaopatrzyć podczas wakacyjnych wojaży ze swoimi pociechami?

  1. Leki stosowane na stałe (np.przeciwalergiczne, przeciwpadaczkowe) – zawsze min. kilka tabletek więcej – na wypadek przedłużenia się podróży.
  2. Leki stosowane w tzw.”jelitówce” ( biegunce, wymiotach): probiotyk, Smecta, preparaty nawadniające z elektrolitami, specjalna “marchwianka” w butelce (np.Hipp Ors 200).
  3. Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – paracetamol, ibuprofen- najlepiej w dwóch postaciach, np. syrop i czopki. Dobrze jest zapisać dawkę na opakowaniu, w nerwowej sytuacji można ją zapomnieć.
  4. Dostępne bez recepty preparaty przeciwalergiczne i przeciwświądowe stosowane ogólnie i miejscowo – potrzebne np. po ukąszeniach owadów.
  5. Leki przeciw chorobie lokomocyjnej.
  6. Środki odkażające- np. Octenisept.
  7. Materiały opatrunkowe- plastry z opatrunkiem, bandaż, gaziki.
  8. Środki łagodzące oparzenia słoneczne, np. Panthenol.
  9. Sól fizjologiczna w małych opakowaniach.
  10. Krople do oczu łagodzące podrażnienia (słońce, piasek).
  11. Pęsetka lub specjalny przyrząd do usuwania kleszczy(Trixie, Anty-kleszcz – itp.).
  12. Sprawdzone kremy z filtrem dla dzieci.

Drodzy RODZICE zawsze pamiętajcie: gdy lecicie samolotem, spakujcie leki do bagażu podręcznego, zabierzcie ulotki lub zapiszcie wskazania i dawkowanie poszczególnych leków.

  • jeśli zabieracie dużą ilość leków na wszelki wypadek poproście lekarza o zaświadczenie dotyczące konieczności ich stosowania (najlepiej w jęz. angielskim)
  • zadbajcie o polisę ubezpieczeniową w podróży z pakietem medycznym ( komercyjne lub EKUZ)

Kochani RODZICE, jeśli zdarzy się, że Wasze dziecko ukąsi najbardziej znienawidzony przedstawiciel rodziny pajęczaków – kleszcz to przy jego usuwaniu pamiętajcie, że:

  1. Przed rozpoczęciem “zabiegu” należy umyć ręce.
  2. Nie wolno smarować kleszcza tłustymi substancjami, lakierem do paznokci, alkoholem, środkami odkażającymi ani też go przypalać! Tego typu postępowanie prowadzi co prawda do zabicia kleszcza, ale nie zmniejsza ryzyka zachorowania na choroby odkleszczowe, ponieważ kleszcz zdąży uwolnić chorobotwórcze drobnoustroje podczas tego typu “zabiegów”!
  3. Kleszcza usuwamy wyłącznie mechanicznie za pomocą pęsety, wąskich szczypczyków lub innych specjalnie do tego przeznaczonych urządzeń. Nie powinno się stosować cążek lub nożyczek do paznokci, igieł czy też usuwać go samymi palcami.
  4. Należy uchwycić go jak najbliżej skóry.
  5. Należy usuwać kleszcza ze stałą siłą wzdłuż osi wkłuciaNie wolno go “wykręcać” (wykonywać ruchów obrotowych), ponieważ może to spowodować oderwanie samego tułowia.
  6. Miejsce po usunięciu kleszcza należy przemyć środkiem odkażającym, a ręce ponownie umyć.
  7. Jeśli już znaleźliście jednego kleszcza należy dziecko dokładnie obejrzeć, ponieważ kleszcze “lubią” miejsca ciepłe, wilgotne nie te odsłonięte i dobrze widoczne (należy sprawdzić zatem pachwiny, pachy, rejony za uszami, szyję, a nawet rejony intymne czy szparę pośladkową).
  8. Jeśli nie jesteście pewni czy poprawnie usuniecie kleszcza lub nie macie odpowiedniego sprzętu czy środka odkażającego zdecydujcie się na wizytę w najbliższej placówce medycznej. Lepiej jest usunąć kleszcza godzinę później, niż źle!
  9. Jeśli dziecko zostało zaatakowane przez kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt kleszczy (wystarczy kilka godzin budowania” bazy” w najbliższych krzakach) należy zgłosić się do lekarza, ponieważ w takiej sytuacji może być konieczne zastosowanie antybiotyku.
  10. Należy uważnie obserwować miejsce wkłucia – jeśli wokół niego pojawi się zaczerwienienie (tzw. rumień) lub jeśli dziecko będzie skarżyć się na inne dolegliwości takie jak bóle głowy, dziwne samopoczucia, osłabienie, objawy neurologiczne czy stawowe należy niezwłocznie udać się do lekarza.
  11. Nie zaleca się oddawania kleszcza do badań, ponieważ nawet jeśli kleszcz zawierał chorobotwórcze drobnoustroje to nie ma pewności, że zdążył je uwolnić. Wynik dodatni nie jest równoznaczny z zachorowaniem dziecka!
  12. Zanim udacie się do lasu czy na łąkę warto jest zastosować specjalne środki odstraszające owady oraz odpowiednio się ubrać, a po powrocie dokładnie obejrzeć dziecko.

Ja działać w przypadku oparzeń?

Skóra dziecka jest bardzo delikatna, dlatego bardzo ważne jest by chronić ją przed słońcem stosując preparaty z filtrem UV 50, a także czapeczki, a w momencie największego nasłonecznienia unikać przebywania na słońcu. Jeśli wypoczywacie nad wodą i kąpiecie się należy pamiętać, aby nakładać krem z filtrem częściej, ponieważ nawet wodoodporne preparaty zmywają się częściowo po wodnych szaleństwach. Jeśli jednak zdarzy się, że skóra dziecka ulegnie poparzeniu można stosować miejscowe preparaty łagodzące, podawać dużo wody. W takiej sytuacji należy także skonsultować się z lekarzem.

Drodzy RODZICE w przypadku urazu, zwichnięcia lub podejrzenia złamania nie działajcie na własną rękę. Wezwijcie najlepiej fachową pomoc. Postarajcie się zabezpieczyć “uszkodzoną” część ciała, delikatnie oczyścić ją, podać środek przeciwbólowy, a jeśli umiecie unieruchomcie podejrzaną o złamanie kończynę. Nie wykonujcie nią zbędnych “manewrów”, ponieważ możecie niechcący nasilić uraz.

Kochani RODZICE i dzieci życzę udanych i bezpiecznych WAKACJI!!

lek. Anna Ratajczak – specjalista chorób dzieci

pediatra
PRZEJDŹ DO POZOSTAŁYCH ARTYKUŁÓW
Wczytywanie...