Skóra, włosy, paznokcie – najczęstsze, nie dające się ukryć problemy każdego wieku. Kiedy należy zgłosić się do specjalisty?
Kiedy nadchodzi okres letni, zdejmujemy nakrycia głowy, ciepłe ubranie… Chcemy pokazać skórę, odświeżyć fryzurę i zadbać o paznokcie a okazuje się, że nie wszystko wygląda tak pięknie… Już nie możemy ukryć defektów skóry, czy słabych włosów a nasze paznokcie chowamy ze wstydem, zamiast eksponować jakie są błyszczące i zdrowe. Dodatkowo okazuje się, ze słońce, zamiast być naszym sprzymierzeńcem, jeszcze bardziej degeneruje te atrybuty naszej urody, które są przede wszystkim elementami naszego ciała, a przez wygląd dają nam sygnały na temat kondycji naszego organizmu.
Nasz organizm to niezliczone ilości połączeń i zależności pomiędzy organami, dlatego też czasami, nawet gdy coś nam dolega, nie do końca potrafimy zdiagnozować ten problem i nie wiemy do jakiego specjalisty najlepiej się udać.
W przypadku złej kondycji skóry, włosów lub paznokci nie traćmy czasu i w pierwszej kolejności udajmy się do dermatologa. Czas na taką wizytę, jeśli:
Twoje włosy: wypadają nie tylko przy czesaniu, straciły swój zdrowy blask, są matowe i wyblakłe, szybciej się przetłuszczają, gdy przeczesujesz je dłonią, w ręku zostaje ich kępka.
Twoja skóra: długo się goi, pojawiły się nowe znamiona lub pieprzyki, swędzi i pojawia się wysypka lub nawet ranki, jest bardzo wysuszona i ściągnięta, nadmiernie się poci, pojawiają się na niej odbarwienia, przebarwienia lub zmiany zapalne.
Twoje paznokcie są: łamliwe, osłabione, rozdwajające się i zmieniły kolor.
Takie objawy to nie tylko olbrzymia uciążliwość ale być może sygnał, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Za zły wygląd naszej skóry i jej przydatków (włosów, paznokci) może być odpowiedzialna nie tylko ich nieprawidłowa pielęgnacja ale również niektóre schorzenia dermatologiczne lub ogólnoustrojowe jak np. alergie, nietolerancje różnych pokarmów, zaburzenia hormonalne, niedobory minerałów, anemia, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne czy nowotworowe.
Stąd wizyta u specjalisty, który oceni zmiany i podpowie co może być ich przyczyną, jest tak istotna.
Za kłopoty z wypadaniem i przerzedzeniem włosów mogą być odpowiedzialne różne schorzenia dermatologiczne (np. łysienie androgenowe, plackowate, miejscowe zakażenia grzybicze i bakteryjne, liszaj płaski), zaburzenia hormonalne (np. w przebiegu chorób tarczycy), choroby autoimmunologiczne (np. toczeń rumieniowaty) , ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, schorzenia wątroby), choroby przebiegające z gorączką, ostre infekcje zakaźne oraz niedobory żywieniowe. Nie można zapominać również o tym, że do wzmożonej utraty włosów mogą przyczyniać się także czynniki wszechobecne w naszym codziennym życiu- stres, nieprawidłowa pielęgnacja oraz zażywane przewlekle leki.
Podobnie dzieje się z paznokciami- ich zły stan może być wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji, istniejącego schorzenia dermatologicznego lub ogólnoustrojowych zaburzeń. Nieprawidłowy wygląd paznokci najczęściej wiąże się z infekcją grzybiczą lub bakteryjną, a także stosowaniem środków upiększających (lakiery, zmywacze do paznokci).
Nie można jednak bagatelizować chorób dermatologicznych (np. łuszczyca, liszaj płaski, wyprysk, łysienie plackowate), ogólnoustrojowych (np. choroby tarczycy, płuc, serca, infekcje) oraz zażywanych leków, mogących prowadzić do nieprawidłowości w obrębie kształtu i barwy płytek paznokciowych.
Skóra jest niewątpliwie ważną częścią naszego ciała- pełni przede wszystkim funkcję ochronną, termoregulacyjną, ale jest również ważnym elementem układu immunologicznego. Część zaburzeń dotyczących organów wewnętrznych może dawać odzwierciedlenie właśnie w wyglądzie skóry. Najczęstsze choroby ogólnoustrojowe współistniejące ze zmianami skórnymi to: zapalne schorzenia jelit (np. choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelit), choroby autoimmunologiczne (np. toczeń rumieniowaty, zapalenie skórno-mięśniowe), choroby tarczycy, wątroby, nerek, zaburzenia endokrynologiczne, infekcje (np. HIV,HCV, kiła, gruźlica), nowotwory oraz białaczki.
Nie bagatelizujmy więc nieprawidłowości skórnych, zakładając, że są one tylko wynikiem błędów pielęgnacyjnych. Pamiętajmy, że skóra jest bardzo czułym barometrem zdrowia.
Dermatolog po ocenie zmian skórnych oraz ich zaawansowania zaleci dodatkowe badania lub wizytę u specjalisty, który zajmie się dalszą diagnozą konkretnej choroby.
lek. Ewa Soczawa – specjalista dermatolog