Dla pacjentów
Stulejka – wielkie zmartwienie rodziców małych chłopców.
 
dr n.med. Justyna Rajewska-Majchrzak,  specjalista chirurg dziecięcy
 
Konsultant w Centrum Medycznym Euromedis
Klinika Chirurgii i Onkologii Dziecięcej PUM w Szczecinie
 
 
Kiedy w rodzinie pojawia się dziecko budzi to wiele emocji – w większości pozytywnych takich jak radość, miłość, zachwyt, wzruszenie. Druga strona medalu to często obawa o zdrowie i szczęście maluszka oraz czy sprawdzimy się w roli rodziców. Często rodzice małych chłopców są pełni wątpliwości czy narządy płciowe ich synków są właściwie wykształcone oraz czy jako rodzice potrafią je właściwie pielęgnować i dbać o higienę. A najwięcej emocji na tym polu budzi sprawa napletka – tu mnożą się tysiące pytań : czy za wąski czy wystarczająco szeroki? Czy odciągać podczas kąpieli z żołędzi czy lepiej nie ruszać? A może synek już ma stulejkę i trzeba operować?
Sytuacji nie poprawia fakt, iż nawet personel medyczny – lekarze, położne, pielęgniarki – są często źródłem zupełnie sprzecznych informacji.
W tym krótkim artykule postaram się w kilku słowach wytłumaczyć co jest normą u małych mężczyzn, a jakie stany mogą niepokoić i wymagają leczenia. Wszystkie zalecenia opierają się na rekomendacjach Europejskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej z 2015r. 
Stulejka jest to stan w którym zwężony napletek nie daje się odprowadzić całkowicie z żołędzi . 
W przypadku fizjologicznej stulejki napletek jest wąski, lecz niezmieniony – nie ma zmian bliznowatych, oraz wyraźnego przewężenia – bledszego pierścienia. Taki stan obserwuje się u ok 50 % chłopców pod koniec pierwszego roku życia i u ok 11 % w wieku trzech lat. Jest to w pierwszych latach życia stan fizjologiczny czyli nie wymagający leczenia, a jedynie właściwej  pielęgnacji. Należy w codziennej kąpieli delikatnie zsuwać napletek z żołędzi na ile jest to możliwe. Błędem jest odprowadzanie napletka „na siłę” – prowadzi to do popękania delikatnej skóry i wtórnego do gojenia bliznowacenia. Wtedy rozwija się prawdziwa- wtórna– niefizjologiczna stulejka, która wymaga interwencji chirurgicznej. Najczęstszą przyczyną powstania wtórnej stulejki poza w/w jest balanitis xerotica oblierans  znany także jako lichen sclerosus – choroba o nieustalonej etiologii doprowadzająca do intensywnych zmian o charakterze zapalnym i zbliznowacenia napletka. 
Stulejkę , zwłaszcza tę fizjologiczną, należy odróżnić od sklejenia napletka. 
Sklejenie napletka to stan w którym wewnętrzna blaszka napletka ściśle przylega do powierzchni żołędzi i uniemożliwia odprowadzenie napletka. Czasami pomiędzy tymi dwiema powierzchniami dochodzi do zbierania się mastki – naturalnej wydzieliny – która tworzy biało-przeświecające niewielkie guzki. To także jest stan fizjologiczny – poza wyjątkowymi sytuacjami nie wymaga leczenia. 
Omawiając problemy z napletkiem koniecznie trzeba wspomnieć o załupku – jest to stan w którym zbyt wąski napletek zostaje odprowadzony z żołędzi , nie zsunięty z powrotem na żołądź ulega obrzękowi. Jest to sytuacja wymagająca natychmiastowego zgłoszenia się do szpitala w którym istnieje oddział chirurgii dziecięcej.
Podsumowując, jakie są wskazania do leczenia wąskiego / sklejonego napletka.
Poza wyjątkowymi sytuacjami leczenie rozpoczyna się po ukończeniu przez chłopca drugiego roku życia.
W przypadku stulejki pierwotnej leczeniem z wyboru jest stosowanie maści lub kremu ze sterydem. Takie postępowanie daje poprawę u 90 % pacjentów w trakcie terapii, a trwały efekt występuje u ok 70 % chłopców. Jeśli jednak u pacjenta z pierwotną stulejką występują nawracające zakażenia dróg moczowych lub zapalenia napletka wskazane jest leczenie chirurgiczne.
Stulejka wtórna jest wskazaniem do leczenie chirurgicznego.
Leczenie chirurgiczne stulejki może polegać na całkowitym usunięciu napletka – obrzezaniu lub na operacji plastycznej, z pozostawieniem napletka – ta jest znacznie częściej wykonywana w Polsce.
Załupek jest stanem wymagającym pilnego leczenia. Dziecko z załupkiem powinno jak najszybciej trafić na ostry dyżur chirurgiczny.
Mam nadzieję, że udało mi się choć trochę przybliżyć Państwu problem wąskiego napletka u małych chłopców. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości wskazana jest konsultacja u wybranego chirurga dziecięcego, który nie tylko oceni stan miejscowy ale podpowie jak pielęgnować synka aby zapobiec rozwojowi stulejki.
 
Menu
371