Dla pacjentów
Jak przygotować się do badania ogólnego moczu?

 

 

 

 

 

 

 

 

mgr Honorata Hałas

Jak przygotować się do badania ogólnego moczu i jak je samodzielnie pobrać?

Przed badaniem nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie, jednakże na wiarygodność uzyskanych wyników z analizy moczu w głównej mierze wpływa sama technika pobrania moczu . Dlatego ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad:

1.Higiena okolicy genitalnej

Mocz najlepiej oddać rano, zaraz po obudzeniu się. Należy starannie umyć okolicę narządów płciowych wodą z mydłem i osuszyć ją czystym ręcznikiem. Nie wolno stosować żadnych środków odkażających (wody utlenionej, spirytusu, itp.) gdyż mogą doprowadzić do zafałszowania wyników. Nie wystarczy pobieżne przemycie skóry okolicy genitalnej, lecz dokładne umycie żołędzi pod napletkiem u mężczyzn czy warg sromowych od wewnątrz u kobiet.

2.Ze środkowego strumienia

Porcję moczu należy pobrać z tzw. środkowego strumienia. Oznacza to, że pobieramy próbkę po wcześniejszym oddaniu niewielkiej ilości moczu do sedesu.

3.Pojemnik na mocz

Mocz oddaje się do specjalnego pojemnika, który można bez problemu kupić w każdej aptece. Następnie pojemnik należy podpisać własnym imieniem i nazwiskiem, aktualną datą, godziną pobrania oraz podać swoją datę urodzenia.

4.Kobiety z miesiączką

Kobiety miesiączkujące nie powinny oddawać moczu. Bezpiecznym okresem są 3 dni przed i 3 dni po miesiączce. Wówczas istnieje pewność, że próbka moczu nie została zafałszowana krwią menstruacyjną.

Co może zafałszować wynik

  • zanieczyszczony detergentem pojemnik
  • obecność glukozy w pojemniku ( np. w słoiku po miodzie)
  • obecność składników mineralnych na ściankach pojemnika, w przypadku jego wygotowania
  • zanieczyszczenie wydzieliną z pochwy – bakterie, śluz, nabłonki

Dlatego niezmiernie ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad prawidłowej zbiórki moczu dla uzyskania prawidłowego wyniku badania.

 

Menu
371